Akademia 3. maja

Aktualności » ARCHIWUM 2018/2019 » Akademia 3. maja

2019-05-20

We wtorek 7 maja miała miejsce akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Program przygotowało kółko teatralne i uczniowie klasy 8b. Występ odbył się w Auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej.

Przy dźwiękach marszu wprowadzono poczet sztandarowy, a następnie odśpiewano hymn państwowy. Było bardzo uroczyście.

Po części oficjalnej przedstawiono montaż słowno-muzyczny, którego uczestnicy stanowili grupę dziś żyjących uczniów i postaci historycznych z czasów Sejmu Wielkiego z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele. Król był dla uczniów przewodnikiem. Objaśniał zawiłości tych bardzo ważnych dni w historii upadającej i jednocześnie wprowadzającej reformatorskie zmiany Rzeczpospolitej.

Po inscenizacji kilku scen Sejmu Wielkiego i przemówieniach posłów król zostawił współczesnym pamiątkę: tekst „Hymnu do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego. Dźwięki tej pieśni, która w tamtych czasach była polskim hymnem, towarzyszyły ostatniej scenie przedstawienia.