Szkolny projekt pt. „Nauczyciel z książką”

Aktualności » ARCHIWUM 2018/2019 » Szkolny projekt pt. „Nauczyciel z książką”

2019-06-03

16 maja 2019r. został przeprowadzony siódmy wywiad w organizowanym przez szkołę projekcie „Nauczyciel z książką”. Milena Czauderna z klasy 5e rozmawiał z Panem Tomaszem Sowińskim, bibliotekarzem w naszej szkole.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu!

Milena: Dzień dobry Panie Tomku!

Pan Tomasz: Dzień dobry!

Milena: Chciałabym z Panem przeprowadzić wywiad na temat książki „Ach, jak cudowna jest Panama”. Dlaczego wybrał Pan akurat tę książkę?

Pan Tomasz: Wybrałem tę książkę, ponieważ przeczytałem ją w wieku trzydziestu paru lat i stwierdziłem, że jest to piękna opowieść zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Milena: Czy podobała się Panu ta książka i dlaczego?

Pan Tomasz: Podobała mi się właśnie, dlatego, że ma takie uniwersalne przesłanie. Książka opowiada o pięknej przyjaźni między Tygryskiem i Misiem, i o tym, że to miejsce, w którym przyszło nam żyć, jest szczególne.

Milena:  Co według Pana mogła oznaczać Panama?

Pan Tomasz: Panama to właśnie nasze marzenia. To idealne miejsce, o którym człowiek marzy, by tam być. Okazuje się, że to miejsce jest bardzo blisko.

Milena: W którego z bohaterów chciałby się Pan wcielić?

Pan Tomasz: Obaj główni bohaterowie są równie sympatyczni i obaj mają swoje umiejętności. Jeden potrafi łowić ryby, drugi zbierać grzyby i gotować. Nawzajem ci przyjaciele się uzupełniają. Nie chciałbym być konkretną osobą w tej opowieści, ale na pewno chciałbym mieć takiego drugiego przyjaciela, który jest moim uzupełnieniem.

Milena: Czy nadałby Pan imiona tym zwierzakom? Jak tak, to jakie?

Pan Tomasz: Nie zmieniałbym ich  imion. Jest to Miś i Tygrysek. Najlepsze opcje.

Milena: „Zmiany przynoszą coś dobrego”. Czy zgadza się Pan z tym morałem?

Pan Tomasz: Jasne. Zmiana w przypadku tej opowieści, to była wędrówka w poszukiwaniu czegoś dobrego.

Milena: Jaką postać chciałaby Pan dodać do tej historii?

Pan Tomasz: Dodałbym do tej historii Małego Księcia. Jest to kolejna piękna opowieść z mojego życia, którą czytałem jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej, a do której wracałem już jako osoba dorosła. Myślę, że Misia i Tygryska dużo łączy z Małym Księciem, właśnie to poszukiwanie ideału w życiu, poszukiwanie przyjaźni.

Milena: Jakim bohaterem byłby Mały Książę w tej opowieści? Pierwszoplanowym, drugoplanowym czy może epizodycznym?

Pan Tomasz: To zależy, gdybym pisał książkę jako Janosch o przygodach Tygryska i Misia, to Mały Książę byłby postacią drugoplanową, którą ci bohaterowie w drodze do Panamy spotykają i opowiadałby on im o swoich przygodach. Natomiast gdybym pisał z punktu widzenia autora Małego Księcia, to z kolei ci bohaterowie opowieści Janosza byliby postaciami drugoplanowymi.

Milena: Dokąd by się Pan wybrał na miejscu głównych bohaterów zamiast Panamy?

Pan Tomasz: Wybrałbym się do miejsca swojego urodzenia.

Milena: Bardzo dziękuję za udzielenie wywiadu.

Pan Tomasz: Dziękuję.