Wycieczka śladem bogactw i uroków natury

Aktualności » ARCHIWUM 2017/2018 » Wycieczka śladem bogactw i uroków natury

2018-05-21

15 maja klasy 2a i 2b wzięły udział w całodniowej, długo wyczekiwanej wycieczce do Sztolni Królowa Luzia w Zabrzu oraz Zagrody Żubrów w Pszczynie. Naszym pierwszym celem było zwiedzenie trasy edukacyjnej mieszczącej się w podziemiach zabrzańskiej kopalni węgla kamiennego. W trakcie owej wycieczki zdobyliśmy wiadomości na temat historii Górnego Śląska oraz rozwoju przemysłu na tym terenie. Przekonaliśmy się jak wyglądały warunki pracy i życia górników w czasach przedindustrialnych oraz przemiany, jakie zaszły w tym zakresie w ubiegłym stuleciu. Byliśmy zafascynowani i pod wielkim wrażeniem niekończącej się sieci korytarzy, dawnych wyrobisk, które powstały wyłącznie dzięki pracy ludzkich rąk, ogromnych, działających z wielkim hałasem, maszyn oraz zabawnie dla nas brzmiącej gwary naszych przewodników. Dla wielu z nas trasa turystyczna skończyła się zbyt szybko, pocieszał nas jednak fakt, iż do końca naszej wyprawy było jeszcze daleko. Po wizycie w sklepie z pamiątkami, wyruszyliśmy w kierunku Pszczyny na spotkanie z żubrami. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawych warsztatach edukacyjnych, które rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o historii żubrów na ziemiach pszczyńskich. Następnie spacerowaliśmy po zagrodzie, z zaciekawieniem obserwowaliśmy zachowania wielu gatunków zwierząt, a przede wszystkim poznaliśmy wspaniałą żubrzą rodzinę, której towarzyszyliśmy podczas karmienia.

Do Bielska powróciliśmy pełni wrażeń i we wspaniałych nastrojach, żałując, że czas tego dnia biegł tak szybko i jednocześnie nie mogąc się doczekać opowiedzenia o wszystkim co widzieliśmy i czego się dowiedzieliśmy naszym bliskim.

Wszystkim naszym szkolnym kolegom i koleżankom życzymy równie udanych klasowych wypadów!