Rada Dziecięca

Agnieszka Konicka

Maria Flaszczyńska

Zasady ogólne działania Rady Dziecięcej

• Rada Dziecięca działająca w szkole jest  integralną częścią Samorządu Uczniowskiego.
  • Radę Dziecięcą tworzą uczniowie klas I–III.
  • Wszyscy uczniowie klas I–III należą do Rady Dziecięcej, a uczniowie poszczególnych klas do samorządów klasowych.
  • Nad prawidłową realizacją zadań czuwają opiekunowie Rady Dziecięcej współpracując z opiekunem samorządu szkolnego i wybranymi nauczycielami.

Kompetencje Rady Dziecięcej

• Uczniowie klas I–III mogą  przedstawiać swoje opinie i propozycje dotyczące bieżących spraw szkoły radzie samorządu uczniowskiego lub jego opiekunowi za pośrednictwem przewodniczących swoich klas, wychowawców lub opiekuna Rady Dziecięcej.
  • Rada Dziecięca ma prawo poprosić o pomoc w realizacji zadań każdego członka rady pedagogicznej i rady rodziców.

Cele i założenia Rady Dziecięcej

Cel główny

• Rozwijanie samorządności wśród uczniów klas I–III

Cele szczegółowe

• Reprezentowanie ogółu uczniów klas I–III.
  • Kształtowanie umiejętności zespołowego współdziałania uczniów w młodszym wieku szkolnym.
  • Stwarzanie warunków do aktywności, samooceny i samokontroli od pierwszych lat nauki szkolnej.
  • Wczesne przygotowanie uczniów szkoły do udziału w pracach samorządu uczniowskiego.
  • Podejmowanie inicjatyw zmierzających do podniesienia jakości pracy szkoły.
  • Wdrażanie do odpowiedzialności moralnej, poszanowania odrębności przekonań, tolerancji.
  • Zagwarantowanie uczniom przestrzegania praw ucznia wynikających ze Statutu Szkoły oraz innych aktów prawnych (Konwencja Praw Dziecka).
  • Kształcenie modelu ucznia aktywnego, umiejętnie współpracującego w zespole.
  • Realizowanie zadań związanych z edukacją społeczną, regionalną, zdrowotną i ekologiczną.

Założenia:

• Pobudzanie i aktywizowanie różnych form aktywności uczniów na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań szkoły.
  • Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów.
  • Wprowadzenie dziecka w świat wartości uniwersalnych, takich jak: dobro, prawda, piękno.
  • Zachęcanie i angażowanie uczniów do wykonywania prac na rzecz klasy, szkoły, środowiska.
  • Dbanie o ład i porządek w szkole i poza nią.
  • Współudział w organizacji imprez szkolnych i międzyszkolnych.
  • Prowadzenie gazetki ściennej Rady Dziecięcej.
  • Sporządzanie gazetek okolicznościowych.
  • Organizacja i udział w akcjach charytatywnych.
  • Organizacja konkursów.

Formy realizacji:

• Przygotowanie imprez i uroczystości szkolnych.
  • Bieżąca aktualizacja gazetki ściennej Rady Dziecięcej.
  • Organizowanie akcji charytatywnych.
  • Zorganizowanie i przeprowadzanie konkursów dla uczniów klas I-III.