O szkole » Biblioteka

Czwartek 08.30 – 12.35, 13.35 – 16:30
    Piątek 07.30 – 11.30

Fachową i miłą obsługę zapewnia bibliotekarz: mgr Anna Piątek

W naszych zbiorach znajdziesz:
    - bogaty zestaw lektur do poszczególnych klas,
    - ciekawe pozycje z literatury pięknej oraz młodzieżowej uzupełniane o nowości wydawnicze – w miarę możliwości,
    - księgozbiór podręczny w postaci encyklopedii, słowników, leksykonów, albumów popularnonaukowych,
    - filmowe adaptacje lektur oraz płyty CD z bajkami oraz filmami przyrodniczymi,
    - czasopisma przyrodnicze,
    - dokumenty z życia szkoły,
    - materiały tematyczne tworzone na potrzeby uczniów i nauczycieli.

Biblioteka posiada również lektury do najnowszej podstawy programowej!

Zapraszamy uczniów do czytania literatury w języku angielskim.
    Biblioteka posiada bogatą ofertę książkową w oryginale
    - dla uczniów klas IV-VI
    - serię książek w wersji polsko-angielskiej dla uczniów klas I-III

Biblioteka co miesiąc organizuje konkursy czytelnicze oraz czytelniczo - plastyczne, w których można wygrać atrakcyjne nagrody oraz sprawdzić swoją wiedzę i spostrzegawczość. Informacje o konkursach znajdują się na gazetkach w budynkach A i B oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce „Konkursy”.

Biblioteka szkolna aktywnie włącza się w wydarzenia kulturalne na terenie placówki, organizuje wystawy książek oraz zajęcia czytelnicze.
    W roku szkolnym 2018/20 przystąpiliśmy do IV Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego.

Ważnym wydarzeniem w życiu biblioteki była wizyta pana Waldemara Cichonia autora książek dla dzieci, w tym lektury szkolnej „Cukierku, ty łobuzie”. Uczniowie z klas 1 – 3 mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób powstaje książka. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści
    o wybrykach kota Cukierka, po czym same zadawały pytania autorowi.

W roku szkolnym 2018/2019 nasi nauczyciele i uczniowie uczestniczą w projekcie „Nauczyciel z książką”. Przez cały rok szkolny, tj. od października do czerwca, uczniowie, biorący udział w projekcie, przeprowadzają mini-wywiady z wybranymi nauczycielami. Każdy nauczyciel wybiera i czyta książkę, która, według niego, jest ciekawa i może zainteresować młodzież szkolną. Głównymi celami projektu są: promocja książek, zachęcenie młodzieży do sięgania po literaturę oraz umocnienie autorytetu nauczyciela, który niezależnie od nauczanego przedmiotu, czyta książki.

Co roku w listopadzie odbywa się ważne wydarzenie w bibliotece – Pasowanie na Czytelników uczniów klas pierwszych – dzieci, po obejrzeniu przedstawienia przygotowanego przez starsze koleżanki, dowiadują się w jaki sposób należy korzystać z biblioteki, jak szanować książki oraz poznają zbiory biblioteczne. Przyszli czytelnicy muszą wykazać się wiedzą, rozwiązując zagadki dotyczące znajomości baśni. Na koniec dzieci składają uroczystą przysięgę, po czym następuje wręczenie pamiątkowych dyplomów i wypożyczenie pierwszej książki.

Biblioteka dysponuje wydzielonym miejscem, gdzie uczniowie mogą spędzić czas po lekcjach, odrabiając zadania domowe w ciszy bądź poszerzać swoją wiedzę dzięki księgozbiorowi podręcznemu. Posiadamy także dwa stanowiska komputerowe, które służą uczniom do celów edukacyjnych.