Bezpieczeństwo w sieci

Dla uczniów » Bezpieczeństwo w sieci

źródło: https://pl.freepik.com

Mając na uwadze jak ważne jest bezpieczeństwo uczniów w sieci opracowaliśmy wspólnie
z uczniami i ich rodzicami szkolny kontrakt cyfrowy, zawierający uzgodnienia odnośnie zakresu
i zasad korzystania z Internetu:

KONTRAKT KORZYSTANIA Z INTERNETU

1. Nie będę używał wulgaryzmów.
  2. Nie będę obrażał innych w Internecie.
  3. Nie będę podawał informacji zawierających adresy, telefony lub nazwiska.
  4. Będę pamiętał, aby zawsze wylogować się z kont w miejscach publicznych.
  5. Nie będę logował się do cudzych kont.
  6. Będę używał programu antywirusowego w swoim komputerze.
  7. Nie będę zasypywał innych spamem.
  8. Zanim wstawię zdjęcie, komentarz lub post, dobrze się zastanowię. Dotyczy klas 1-5: zapytam również o zgodę rodziców.
  9. Nie wstawię czyjegoś zdjęcia bez jego zgody.
  10. Nie będę kopiował czyjejś własności: tekstów czy fotografii, bez podania źródła.
  11. Nie będę otwierał linków niewiadomego pochodzenia.
  12. Nie będę kontaktował się z nieznajomymi.
  13. Nie będę wchodził na strony nieprzeznaczone dla mnie.
  14. Jeśli coś mnie zaniepokoi w Internecie, zgłoszę to rodzicom bądź nauczycielowi.

Pamiętaj! Wszelkie przypadki cyberprzemocy oraz innych niedozwolonych działań lub zachowań możesz również zgłosić w sposób anonimowy korzystając ze „Skrzynki zaufania”, która znajduje się przy wyjściu z budynku A oraz obok gabinetu pedagogów w budynku B.

Możesz również skorzystać z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, który jest dostępny codziennie od 12:00 do 2:00. Pomoc online dostępna jest całą dobę na stronie 116111.pl/napisz. Nielegalne treści w Internecie możesz zgłosić na stronie dyzurnet.pl.

Poniżej znajdziesz linki do ciekawych stron poruszających tematykę bezpieczeństwa w sieci:

• Interland to gra przygodowa, dzięki której poznawanie zasad bezpieczeństwa w Internecie
    i odpowiedzialnego udziału w internetowej społeczności to interaktywna zabawa.
  • „Owce w sieci” to strona z serią kreskówek dla dzieci, które w zabawny sposób pokazują nieodpowiednie zachowania w sieci.
  • Sieciaki.pl to strona z ciekawymi grami i quizami dla dzieci - jej celem jest edukacja dzieci
    w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu oraz certyfikowanie i promocja serwisów internetowych bezpiecznych dla dzieci.