Program edukacyjny „Trzymaj formę” zakończony!
2018-06-13
„Trzymaj Formę!" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program pomagał rozwijać zainteresowania uczniów, poszerzał ich wiedzę o świecie, a przede wszystkim kształtował prozdrowotne nawyki. W realizacji programu wzięło udział 143 uczniów klas szóstych i siódmych oraz ośmiu nauczycieli.
Program realizowany był metodą projektu, dzięki czemu wykraczał poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Przez kilka miesięcy uczniowie klas szóstych i siódmych pod kierunkiem wychowawców realizowali projekty badawcze, edukacyjne, społeczne i medialne. W ramach projektów między innymi: tworzyli własny healthplan, zastanawiając się jak zaplanować swoje zdrowe życie oraz poznawali fakty i mity o odchudzaniu, ucząc się odróżnić prawidłowo zbilansowaną dietę od diet eliminacyjnych. Tworzyli również makietę „Talerza zdrowia” uświadamiając sobie, iż „Każdy jest kowalem swojego losu” i sam może decydować o tym, które produkty żywnościowe powinny się znaleźć w jego codziennej, prawidłowej diecie. W ramach projektu medialnego uczniowie przeprowadzili wywiad z ekspertem – trenerem polskiej kadry w snowboard crossie na temat: „Jak promować zdrowie i unikać chorób?”. Natomiast w ramach projektu społecznego szósto i siódmoklasiści próbowali zaszczepić swą wiedzę na temat aktywności fizycznej młodszym kolegom i koleżankom. W tym celu zaplanowali i sami poprowadzili spotkania z przedszkolakami z naszej szkolnej „zerówki” na temat: „Ruch jest łatwy” – jak zamieniać bierność na aktywność? Gry i ćwiczenia na sali gimnastycznej zorganizowane przez starszych kolegów bardzo podobały się przedszkolakom.
Efektem pracy szósto i siódmoklasistów są m.in. własnoręcznie przygotowane, piękne plakaty, które podziwiać można na korytarzach szkolnych budynku B. Powodzeniem cieszyły się opracowane przez uczniów wykłady, a przeprowadzona przez nich kampania społeczna na temat zdrowego odżywiania, zbilansowanej diety oraz zaburzeń odżywiania zasługuje na uznanie. W ramach tejże kampanii uczniowie opracowali ulotki informacyjne zawierające podstawowe informacje o nadwadze, otyłości, bulimii i anoreksji, skali zjawiska, przyczynach i skutkach, sposobach przeciwdziałania i terapii. Na ulotkach znalazły się również adresy internetowe i telefony instytucji w regionie do których można zgłosić się o pomoc.
Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w każdej fazie realizacji projektów, a swoje zadania wykonywali samodzielnie. Rodzice docenili ważność tematyki zaproponowanej w programie i włączyli się w działania szkoły. Gorąco im za to dziękujemy!
30 maja odbyły się spotkania podsumowujące realizację programu. Dziewczęta z klas szóstych i siódmych spotkały się z panią Katarzyną Patykiewicz – psychologiem z poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, aby rozmawiać na temat współczesnych kanonów piękna nie mających często pokrycia w rzeczywistości, o akceptacji siebie oraz zaburzeniach odżywiania – bulimii i anoreksji. Chłopcy na spotkaniu z nauczycielem wychowania fizycznego – panem Rafałem Dubrawskim rozmawiali o aktywności fizycznej i jej wpływie na zdrowie młodego człowieka.
Jesteśmy przekonani, że udział w programie przyczyni się do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych oraz wzrostu aktywności fizycznej wśród naszych uczniów.