Akcja "Szkoła pamięta”

Aktualności » AKTUALNOŚCI 2023/2024 » Akcja "Szkoła pamięta”

2023-11-06

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy  naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności.

W ramach akcji „Szkoła  pamięta" klasy 1a, 1b, 3b, 5b i 6c wyszły na cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej i zaświeciły znicze pod pomnikiem legionistów.

Klasa 3a odwiedziła lokalne miejsce pamięci, poznała historię Nowego Cmentarza Ewangelickiego. Uczniowie zapalili  znicze m.in. przy pomniku żołnierzy poległych w I wojnie światowej.

W ramach akcji uczniowie klasy 4c rozmawiali  podczas lekcji wychowawczej o swoich bliskich zmarłych i o rodzinnych pamiątkach. Klasa 7a dołączyła do akcji "Szkoła pamięta" przygotowując  prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Dzieci zobowiązały się do znalezienia grobów zaniedbanych i zaświecenia na nich zniczy.

Uczniowie klas 8 w ramach lekcji historii rozmawiali o bohaterach i żołnierzach z czasów II wojny światowej. Przygotowali się również do wycieczki przedmiotowej, która odbędzie się w listopadzie. Zapoznali się z materiałami edukacyjnymi na temat AUSCHWITZ - BIRKENAU, Miejsca Pamięci i byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady).

Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za włączenie się do akcji, za kształtowanie postaw patriotycznych oraz rozbudzanie zainteresowania historią regionu i kraju.