Akcja „Narodowe Czytanie 2023” w Naszej Szkole

Aktualności » AKTUALNOŚCI 2023/2024 » Akcja „Narodowe Czytanie 2023” w Naszej Szkole

2023-09-13

Wraz z początkiem roku szkolnego Uczniowie naszej szkoły, a dokładnie klasy 7c, intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” to idealna okazja, aby uczniowie (i nie tylko) docenili wartość czytania oraz chętniej sięgali po książki.  W Naszej Szkole 12 września 2023 r. odbyła się akcja Narodowe Czytanie, podczas której uczniowie klasy 7c czytali fragment powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami wysłuchali legendy o Janie i Cecylii, która opowiada o parze młodych ludzi, którzy uciekli z Polski i dotarli do puszczy nadniemeńskiej. Przyczyną ich ucieczki była miłość, która połączyła chłopa z panną wysokiego rodu. Wtedy takie postępowanie było surowo karane, dlatego musieli schronić się w bezpiecznym miejscu, gdzie nikt ich nie mógł odnaleźć.

Akcja Narodowego Czytania była doskonałą okazją do promowania czytelnictwa oraz uwrażliwienia na piękno języka polskiego. Naszym celem było także, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanych przez nich słów, w których nie zabrakło archaizmów. Mimo trudnego tekstu, uczniowie klasy 7c poradzili sobie doskonale. Po zakończonej akcji słuchacze mogli zabrać ze sobą zakładki z cytatem z powieści.