Formy podstawowe

Aktualności » AKTUALNOŚCI 2023/2024 » Formy podstawowe

2024-03-07

Jesteśmy w trakcie III edycji projektu. „Formy podstawowe” to cykliczny program skierowany do uczennic i uczniów od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej, realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego.

Działania rozpoczęliśmy od spotkania integracyjnego przybliżającego projekt oraz pudełko „uśpioną” wystawę, która w każdej chwili może powstać w kształcie, jaki nadadzą mu uczennice i uczniowie, wspierani przez kadrę nauczycielską i zespół edukacji Muzeum.

Szesnastu zaangażowanych uczniów naszej szkoły, wraz z nauczycielką Ewą Żydek i edukatorką z Galerii Bielskiej BWA Karoliną Ziębą, tworzy niezwykłe prace, których część mogliśmy już podziwiać na korytarzu szkoły oraz na skwerku przed budynkiem. Były to mobile, których punktem wyjścia były przedmioty z dwóch różnych porządków: świata przyrody i tego, będącego efektem pracy człowieka. Inspiracją była dla nas francuska artystka Laure Prouvost znana z hipnotyzujących instalacji, składających się z wielu elementów: filmów, dźwięków, performance’u, rzeźby, tkanin i tekstów. Nie zabrakło działań w pracowni ceramicznej, gdzie uczniowie odpowiedzieli na propozycje estońskiej artystki Edith Karlson wykonując swoje autoportrety lub portrety bliskich im osób. Artystka jest przede wszystkim rzeźbiarką – zwierząt, bestii, dinozaurów, hybryd i mitycznych istot. Za każdą z nich kryje się człowiek, ze swoimi marzeniami, lękami i nieznanymi mocami. Uważa, że najlepsze autoportrety tworzą osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Przeanalizowaliśmy również pudełko Krzysztofa Maniaka, którego bezpośrednią inspiracją jest sztuka ziemi i konceptualizm lat 60. i 70. XX wieku. Jesteśmy w trakcie wędrówek. Poszukujemy ciekawych obiektów: traw, drewna, kamieni czy kwiatów...

Dokumentacja fotograficzna z tego niesamowitego przedsięwzięcia dostępna jest na stronie internetowej szkoły. To projekt, który wyszedł poza granice tradycyjnego nauczania, umożliwiając uczniom rozwijanie swoich pasji i zdolności artystycznych. Niezwykłe kreatywne doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników i wszystkich, którzy mieli okazję podziwiać ich dzieła.

Pudełko, w którym zamknięta jest propozycja wystawy, jest symbolem inspiracji i kreatywności, które towarzyszyły uczestnikom projektu. Niech ta inicjatywa będzie nie tylko lekcją sztuki, ale także lekcją otwierania się na nowe doświadczenia i możliwości twórczego wyrazu. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych!

W maju zaprosimy Was na podsumowanie, będzie to wystawa, której nie zobaczycie w żadnym muzeum na świecie :)