Matematyczna architektura

Aktualności » ARCHIWUM 2016/2017 » Matematyczna architektura

2017-04-12

23 lutego br. uczniowie klas 4, 5, 6 uczęszczający na zajęcia kół matematycznych wraz z opiekunem uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z ciekawą matematyką, którego tematem był: „Dywan Sierpińskiego i Piramida Sierpińskiego - budujemy fraktale z papieru”. Organizatorem akcji był RODN „WOM” w Bielsku-Białej oraz Fundacja „Matematyka dla wszystkich”.

W trakcie godzinnych warsztatów, które prowadziła mgr Halina Babik-Dziedzic, uczestnicy poznali pojęcie fraktali oraz figur samopodobnych. Krótki wykład pozwolił zobaczyć uczniom, że fraktale można spotkać wszędzie – w chmurach, zboczach gór, drzewach, na powierzchni księżyca, a nawet w ludzkim ciele. Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja przykładów artystycznego ujęcia matematycznych pojęć.

W części praktycznej spotkania uczestnicy dokonywali wyboru: część z nich robiła Dywan Sierpińskiego, a pozostali podjęli próbę wykonania Piramidy Sierpińskiego. Każdy z zaangażowaniem wycinał, składał i sklejał poszczególne części swojej pracy. Nie wszystkim udało się zakończyć modele podczas warsztatów, ale mieli możliwość zabrania swoich prac i dokończenia na szkolnych zajęciach.

Kolejny raz matematyka okazała się ciekawa i inspirująca.