Światowy dzień liczby Pi

Aktualności » AKTUALNOŚCI 2023/2024 » Światowy dzień liczby Pi

2024-03-18

Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto – 14 marca.Dzień ten, łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina.

Wychowankowie „Dwójki” mieli okazję zapoznać się z historią i ciekawostkami dotyczącymi tej liczby z gazetki, która pojawiła się przy wejściu do budynku B kilka dni wcześniej.

14 marca przed lekcjami uczniowie mogli, dokonując odpowiednich pomiarów, samodzielnie wyznaczyć liczbę pi. Godną podziwu dokładnością wykazał się uczeń klasy 8 B - Jakub Karolak, którego pomiary pozwoliły wyznaczyć przybliżenie liczby pi jako 3,1415.

W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi urządziliśmy konkurs na najpiękniejsze ciasto z ozdobami nawiązującymi do tematyki święta. W tej konkurencji zwyciężył tort klasy 7c. Klasy wykonały wspaniałe ciasta, które były przez uczniów degustowane na przerwie śniadaniowej.

Nie mogło też obyć się bez konkursu na zapamiętanie największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi. Tu bezkonkurencyjna okazała się  Maja Leki z klasy 7a, zapisując bez błędu 223 kolejne cyfry!!! To niesamowity wyczyn!

I na koniec przykład pi-ematu (wiersz, w którym liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom w rozwinięciu dziesiętnym liczby pi), który powstał z tej okazji. Autorem jest  Cassey Hampel z klasy 5c.

Nic i nikt (314)

w myśli chodzącej (159)

po głowie mojej jak robak, (26535)

dać i mnie, a pomóc: (31415)

dokładnie Pi zawsze umieć, (9265)

nie chciałby! (35)

To był dzień pełen wrażeń, w którym wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie: uczniowie, nauczyciele i Pani Dyrektor, a i rodzice pewnie dołożyli swoją cegiełkę choćby nadzorując pieczenie pięknych ciast.