Szkolny projekt pt. „Nauczyciel z książką”

Aktualności » ARCHIWUM 2018/2019 » Szkolny projekt pt. „Nauczyciel z książką”

2018-12-11

29 listopada 2018 został przeprowadzony drugi wywiad w organizowanym przez szkołę projekcie „Nauczyciel z książką”. Julia Karaś z klasy 4c rozmawiał z Panią Joanną Krakowińską, nauczycielką języka angielskiego w naszej szkole.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu!

Julia Karaś: Jak Pani myśli, dlaczego jest taki a nie inny tytuł książki?

Pani Joanna Krakowińska: Tytuł ("Yellow bahama w prążki") nie jest za bardzo związany z treścią książki. Pojawia się w niej, ponieważ dziewczynka opowiada o takiej sytuacji, której była świadkiem, gdy poproszono ją o znalezienie, wymyślenie na szybko tytułu programu młodzieżowego. A, że bohaterką książki jest rezolutna i inteligentna dziewczynka, to wymyśliła tytuł, który nikomu nic nie mówi, ale przyciąga uwagę. Myślę, że autorka zasugerowała się tym, że tytuł przyniesie popularność książce, będzie przyciągał uwagę.

Julia Karaś: Jakiego bohatera książki "Yellow bahama w prążki" chciałaby Pani poznać?

Pani Joanna Krakowińska: Dla mnie bardzo ciekawą postacią jest główna bohaterka, czyli narratorka. Ona w zasadzie pisze całą tą książkę w postaci e-maili. Myślę, że jej sposób bycia, ona jest troszkę taka zakompleksiona, pozwala jej wybrnąć z pewnych sytuacji. Ma duży dystans do siebie, potrafi się sama z siebie śmiać, jest taką myślę, pozytywną postacią. Chciałabym, żeby było na świecie więcej takich ludzi jak ona.

Julia Karaś: Czy chciałaby Pani wejść w rolę któregoś z bohaterów? Jeśli tak, to jakiego i dlaczego?

Pani Joanna Krakowińska: Takim bohaterem, który wart jest uwagi, to przyjaciel Hani, głównej bohaterki, z tego względu, że lubi on wpadać w tarapaty. Ja raczej nigdy nie byłam osobą, która miała jakieś problemy, nie sprawiałam problemów rodzicom, więc może takie przeciwieństwo byłoby atrakcyjne dla mnie. Zostać taką postacią, która nie słucha mamy, robi wszystko wbrew jej woli, często wyciągane są z tego powodu konsekwencje, ale jest to postać, która potrafi sobie poradzić w tych sytuacjach. Myślę, że warto byłoby spróbować stać się taką osobą choć na chwilę.

Julia Karaś: Przydarzyły się Pani podobne sytuacje jak rodzicom Hani?

Pani Joanna Krakowińska: Jeszcze nie, bo moje dzieci są małe. Jeszcze nie chodzą do szkoły, więc takich sytuacji nie byłam świadkiem ani sama też ich nie doświadczyłam.

Julia Karaś: Czy chciałaby Pani, żeby ktoś napisał o Pani taką książkę?

Pani Joanna Krakowińska: Gdyby ta książka była napisana w takim charakterze, z dużym poczuciem humoru, to być może coś ciekawego by z tego wyszło, ale myślę, że nie jestem materiałem na jakieś niezwykłe historie. Prowadzę raczej spokojne życie, nie przydarzają mi się ciekawe sytuacje, ale może gdyby mnie troszkę podkoloryzować, to coś by z tego wyszło.

Julia Karaś: Dlaczego poleca Pani książkę "Yellow bahama w prążki" dzieciom i młodzieży szkolnej?

Pani Joanna Krakowińska: Po pierwsze nie sądziłam, że ta książka tak mnie wciągnie. Naprawdę bardzo łatwo się ją czyta, jest napisana zrozumiałym językiem. Te przygody, które są opisywane, sposób zachowania pewnych bohaterów, myślę, że jest zbliżony do wielu dzieci i do przedstawicieli młodzieży. Uważam, że młodzież bardziej by ją doceniła i zrozumiała, bo poczucie humoru bohaterów wymaga pewnego doświadczenia życiowego. Moim zdaniem książka jest świetna, ma też ciekawe przesłania życiowe i każdy powinien po nią sięgnąć.

Julia Karaś: Dziękuję za wywiad.

Pani Joanna Krakowińska: Dziękuję również.