Warsztaty udzielania pierwszej pomocy w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym

Aktualności » ARCHIWUM 2013/2014 » Warsztaty udzielania pierwszej pomocy w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym

2013-10-15

15 października 2013 r. uczniowie klasy 4B pod opieką wychowawczyni pani Anny Jakubiec uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach udzielania pierwszej pomocy organizowanych przez ratowników medycznych Bielskiego Pogotowia Ratunkowego z okazji Międzynarodowego Dnia Ratownictwa Medycznego.

Ratownicy – mgr Arkadiusz Stasicki i mgr Wojciech Biela przeprowadzili z uczniami pogadankę dotyczącą sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe do służb ratunkowych, dowiedzieli się między innymi jak powinno brzmieć prawidłowe zgłoszenie wypadku oraz jak pomóc na miejscu zdarzenia. Następnie nasza grupa została podzielona na dwie części, w których dzieci pod okiem ratowników medycznych zdobywały umiejętności masażu serca na fantomie, poznawały tajniki pracy dyspozytora Pogotowia Ratunkowego, były świadkami przyjęcia zgłoszenia oraz wysłania karetki „na sygnale” na akcję ratunkową. Uczniowie zwiedzili też wnętrze karetki specjalistycznej i podstawowej, usłyszeli jak głośne są syreny karetki, sprawdzili jak ciężki jest plecak ratownika oraz mogli położyć się na noszach.

Na koniec spotkania panowie ratownicy pokazali jak używać AED - automatycznego defibrylatora zewnętrznego, który coraz częściej można spotkać w miejscach publicznych takich jak centra handlowe czy lotniska. Jako podsumowanie uczniowie otrzymali ulotki informacyjne związane z tematem pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty były interesujące i pozwoliły pogłębić wiedzę uczniów.