Zbierajmy baterie - dbajmy o środowisko, w którym żyjemy!

Aktualności » ARCHIWUM 2016/2017 » Zbierajmy baterie - dbajmy o środowisko, w którym żyjemy!

2016-11-09

Kolejny rok nasza szkoła bierze udział w selektywnej zbiórce baterii we współpracy z firmą Eko-sort.

Bateria to zmagazynowana energia chemiczna zamieniana w energię elektryczną. Zużyte baterie zawierają metale ciężkie takie jak ołów, kadm, rtęć, lit. Wymienione substancje są niebezpieczne dla środowiska, gdy trafią bezpośrednio do kosza, bądź - co gorsza - na dzikie wysypisko. Zużyte baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, dlatego też należy je oddzielać od zwykłych śmieci poprzez segregację „u źródła”, czyli bezpośrednio po ich wykorzystaniu.

Nie zapominajmy o „ukrytych” bateriach.

Baterie są wszędzie tam, gdzie możesz usłyszeć dźwięk i/lub zobaczyć światło, a więc w zabawce, kartce pocztowej, budziku, latarce, aparacie fotograficznym itp. Czasami baterii tych nie można ani wymienić na nowe, ani usunąć. Dlatego w procesie utylizacji cały produkt traktowany jest jako odpad niebezpieczny. Pamiętajmy o tych przedmiotach i nie wyrzucajmy ich do pojemnika na śmieci wraz z innymi odpadami. Zbierajmy zużyte baterie do oddzielnych pojemników. W ten sposób zadbamy o środowisko.

W szkole udostępniono dwa pojemniki znajdujące się w świetlicy szkolnej i obok dyżurki woźnych, do których należy wkładać zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe. Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i wychowawców, aby w trosce o środowisko naturalne aktywnie włączyli się w zbiórkę zużytych baterii!