Kodowanie na TAK!

Aktualności » AKTUALNOŚCI 2023/2024 » Kodowanie na TAK!

2024-06-17

Dobiega końca II półrocze. Za nami czas intensywnych i różnorodnych działań, wśród których realizowana była innowacja pedagogiczna "Mały Mistrz Kodowania". Kodowanie na dywanie z elementami programowania”.  Dzieci uczestniczyły w wielu aktywnościach z wykorzystaniem maty: "Zegar", "Figury, kolory, wielkości", ćwiczenia wprowadzające dzieci do zrozumienia pojęcia symetrii, dyktanda graficzne, kodowanie z sylabami, zabawy ćwiczące dodawanie i odejmowanie, orientację na macie, rytmy. Zostały zaznajomione z robotami - ozobotami - poznały zasady krok po kroku, w jaki sposób działa robot, jak go używać, na co szczególnie uważać. Rysowały dla robota drogi, każdą o innym kształcie i kolorze, następnie sprawdzały, jak ozobot reaguje na kolory. Miały również okazję do pracy z ozobotami wykorzystać puzzle specjalne dla nich przeznaczone. Był również czas na kubeczkowe wieże, które dzieciom bardzo przypadły do gustu, poza zajęciami, w wolnej chwili chętnie korzystały z tej formy zabawy.

Zabawy z kodowaniem mają wiele zalet, które warto wymienić - rozwijają umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania, kształcą wyobraźnię i kreatywność dzieci. Zachęcają do działań grupowych, dzięki czemu dzieci lepiej rozwijają się społecznie.