Kraków – w średniowiecznym mieście

Aktualności » ARCHIWUM 2015/2016 » Kraków – w średniowiecznym mieście

2015-10-12

Tropiąc przeszłość pojechaliśmy do Krakowa, aby poznać historię i zabytki średniowiecznego miasta. Przenieśliśmy się w czasie i mogliśmy poczuć ducha historii poprzez zwiedzanie wystaw na Wawelu i w Muzeum Historycznym oraz spacerując ulicami Starego Miasta.

Podczas podróży w czasie zwiedziliśmy ekspozycję  pod nazwą „Wawel zaginiony”. W pierwszej części wystawy, spacerując po nadwieszonym chodniku, obejrzeliśmy rotundę Najświętszej Marii Panny, zwaną później św. Feliksa i Adaukta, powstałą w X w. Naszą uwagę zwróciły relikty ścian wymurowane z kamiennych płytek, uzupełnione zrekonstruowanymi fragmentami. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy fragmenty murów książęcego, przedpiastowskiego palatium oraz fragment mauzoleum z zachowanym pochówkiem szkieletowym. Ciekawostką były pochodzące z wykopalisk m.in. kamienny posążek z X wieku, płyty posadzkowe ozdobione motywem roślinnym i geometrycznym oraz liczne monety z XI wieku.

Kolejnym punktem naszej historycznej wyprawy była wystawa w Muzeum Historycznym pt. „Podziemia Rynku”. Była to wspaniała podróż w przeszłość, spotkanie z historią ożywioną po wiekach przez archeologów. Mogliśmy obejrzeć rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury. Naszą uwagę zwróciły kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów w czasach króla Władysława Łokietka, najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa, ozdoby, monety i różne przedmioty zagubione lub celowo pozostawione w tym miejscu w dawnych czasach. Wizyta w podziemiach Rynku była dla nas niezapomnianym spotkaniem z historią i zabytkami.

Ostatnim etapem naszej historycznej wyprawy był spacer ulicami Starego Miasta. Przeszliśmy ulicami Kanoniczą i Grodzką na Rynek, ulicą Floriańską i Plantami. Obejrzeliśmy zabytki architektury średniowiecznej: Kościół Św. Andrzeja, wieżę ratuszową, kościół Św. Wojciecha, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Barbakan.

Do Bielska – Białej wróciliśmy pełni wrażeń i bogatsi o doświadczenia odkrywców historii.

 

 

Organ prowadzący:

 logo Towarzystwo szkolne

Towarzystwo Szkolne im. M. Reja

 A. Frycza Modrzewskiego 12

43-300 Bielsko-Biała

www.towarzystwo.rejbb.pl

Adres

Szkoła Podstawowa nr 2

Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja

Plac Marcina Lutra 7

43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 44 96

E-mail: sekretariat@sp2bielsko.pl

 

IODO: inspektor@sp2bielsko.pl

Boisko: 603304499

Godło