Listy dla Ziemi

Aktualności » ARCHIWUM 2015/2016 » Listy dla Ziemi

2016-04-20

W dniu 11 kwietnia klasy: 4b, 4c, 5b, 5c, 6b oraz 6c wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi” oraz w happeningu organizowanymi wspólnie z Fundacją Ekologiczną ARKA. Wydarzenie miało miejsce przed Centrum Handlowym SFERA i odbyło się pod hasłem „Razem dbamy o Ziemię”. To już nie pierwszy raz uczniowie naszej szkoły jednoczą siły, by walczyć o czyste powietrze i promować ekologiczne zachowania. W jaki sposób? Między innymi pisząc listy dla Ziemi, a konkretnie do… rodziców, dziadków i wszystkich dorosłych. Co takiego działo się w tym dniu? Zobaczcie sami! Jedno jest pewne – nawet brzydka pogoda nie pozbawiła dzieci entuzjazmu i energii!

„Czyste powietrze – zdrowy człowiek!, Czyste powietrze - zdrowy człowiek!”- skandowali uczniowie naszej szkoły podczas happeningu „Transmisja – czysta emisja”, na którym odbyła się symboliczna walka o Ziemię! Wraz z przedstawicielami Fundacji ARKA, wspólnymi siłami udało im się „uratować” naszą planetę od zanieczyszczeń. Zadanie nie było łatwe, ale widok dużego modelu kuli ziemskiej uniesionej na dziecięcych rękach zrobił ogromne wrażenie i dał do myślenia, również przechodniom. Wszystkie klasy wzięły aktywny udział w warsztatach i okazało się, że nawet organizatorzy byli pod wrażeniem prezentowanej przez nie wiedzy z zakresu zmian klimatycznych, recyclingu czy gospodarki odpadami. Atrakcyjne formy przekazywania i utrwalania wiedzy takie jak: gra w memory czy układanie ekopuzzli z grafiką przyrodniczą rozbudzały ciekawość i wzmagały zaangażowanie „młodych ekologów”. „Kochani mieszkańcy Ziemi! Wiem już jak groźne dla naszej planety jest spalanie i niesegregowanie śmieci. Starajmy się wspólnie ją ratować (…)” „Drodzy Koleżanki i Koledzy! Proszę, nie bądźcie „ jednorazowi! Segregujmy śmieci i dbajmy o środowisko”- oto fragmenty listów napisanych przez szóstoklasistów, oczywiście na papierze wykonanym z makulatury. Każdy z uczestników mógł zaadresować wiadomość do wybranej przez siebie osoby. Być może niektórzy z rodziców otrzymali już takie pismo. Dzieci starały się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców i wierzą, że tak się stało! „Niech dziecięca wiara  – w to,  że świat jest dobry i że razem naprawdę możemy wpłynąć na rzeczywistość – będzie dla nas motywacją.” – mówi pan Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA. Nas ta właśnie wiara motywuje i chcemy przekazywać ją dalej!