Na tropie tajemnic Indian Pueblo

Aktualności » ARCHIWUM 2016/2017 » Na tropie tajemnic Indian Pueblo

2017-03-21

A wszystko to dzięki bielskiemu muzeum Stara Fabryka. Właśnie tam na przełomie lutego i marca br. klasy 2a, 2c, 2d, 3a, 3b i 3d odwiedziły niezwykłą wystawę prezentującą efekty prac polskich archeologów na terenach Indian Pueblo w Kolorado, w Stanach Zjednoczonych.

Świat Indian jest niezwykle fascynujący, nic więc dziwnego, że dzieci wręcz chłonęły piękne zdjęcia, wystawione przedmioty codziennego użytku Indian oraz opowieści oprowadzających. Dzieci dowiedziały się, że Indianie Pueblo byli i są nadal bardzo pokojowym plemieniem, zajmującym się głównie rolnictwem, zobaczyli ich system budownictwa, poznały niektóre ich zwyczaje i wierzenia.

Niezwykle istotna była wiadomość, że Indianie ci żyją w ogromnej zgodzie ze światem przyrody.
Zwiedzaniu towarzyszyła cały czas muzyka indiańska, co podkreślało charakter całej wystawy.
Dzieci brały udział w grze edukacyjnej związanej z wiedzą o Indianach. Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni monetą grosza bielskiego bitego na terenie naszego miasta w 1570r.
Na zakończenie tej wycieczki w specjalnie zaprojektowanej sali nawiązującej do indiańskiej kiwy dzieci samodzielnie wykonywały maski związane ze sferą obrzędową Indian Pueblo. Maski wykonane przez dzieci były niezwykle barwne, pomysłowo ozdobione piórami i wstążeczkami.

Wszyscy wracali z wizyty na wystawie bardzo zadowoleni, ale z uczuciem niedosytu, że pobyt w tym czarownym miejscu dobiegł końca.