Aktualności » ARCHIWUM 2015/2016 » Nasi uczniowie zaczarowani w studentów - czyli jak Uniwersytet Dziecięcy zawitał do naszej szkoły

2016-04-11

Misją Uniwersytetu Dziecięcego jest rozbudzenie w dzieciach naukowej pasji poprzez pokazanie, że nauka to fascynująca przygoda, która może trwać przez całe życie. Nasi mali studenci mieli okazję uczestniczyć w wykładach oraz warsztatach pod okiem ekspertów z poszczególnych dziedzin, pracowników naukowych renomowanych uczelni krajowych przy wsparciu nauczycieli z naszej szkoły. Młodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach: „Nie taki mokry lód”. Była to jedyna okazja, podczas której każdy z uczniów zmierzył się z mrożącą, nie tylko krew w żyłach, temperaturą prawie -80oC. Zdobyte podczas warsztatów wiadomości pozwoliły dzieciom m.in. odpowiedzieć na pytanie: Czy istnieje lód, który nie powstaje z wody? Zajęcia bogate były w widowiskowe efekty specjalne, m.in.: mgłę, która otoczyła każdego z nas, zapierający dech w piersiach - wulkan z piany oraz balon, który na naszych oczach napompował się w ciągu kilku sekund. Natomiast uczniowie klas starszych mieli przyjemność pogłębić swoją wiedzę z elektrostatyki i doświadczać burzę w szklance wody.

Warto zaznaczyć, że Projekt Uniwersytetów Dziecięcych otrzymał  od Komisji Europejskiej nagrodę Descartes Prize for science Communication za wybitne zasługi uniwersytetów w krzewieniu wiedzy. Uniwersytet zwita do naszej szkoły jeszcze nie raz.