Nasza dwudziestolatka

Aktualności » ARCHIWUM 2021/2022 » Nasza dwudziestolatka

2022-06-07

Obchody 20-lecia działalności Szkoły Podstawowej nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja przeszły już do historii. W piątek 3 czerwca 2022 r. odbyła się główna uroczystość - Gala Jubileuszowa. Było to niezwykle wyjątkowe, wzruszające i radosne spotkanie.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani dyrektor szkoły - Grażyna Lorek. Powitała wszystkich obecnych w auli: zaproszonych gości oraz grono pedagogiczne, pracowników szkoły, uczniów, ich rodziców, przyjaciół i sympatyków Dwójki.

Swoją obecnością zaszczycili nas: ks. bp dr Adrian Korczago – biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pani Mirosława Nykiel – posłanka na Sejm RP, pan Jarosław Klimaszewski – Prezydent Miasta Bielska-Białej, pan Tomasz Kowalik – Dyrektor Kuratorium Oświaty w Katowicach - Delegatura w Bielsku-Białej, pani Elżbieta Milewska – przedstawiciel Wydziału Edukacji i Sportu w Bielsku-Białej, pan Krzysztof Bańczyk – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Bielsku-Białej, pan Tomasz Lorek – Przewodniczący Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja i piastujący tę funkcję wcześniej: pan Witold Kubik, pan Piotr Bogusz, pan Jacek Bartnik, dyrektorzy partnerskich szkół, przedszkoli, instytucji.

Następnie pani dyrektor przypomniała historię szkoły od momentu, gdy jej prowadzenie przejęło od miasta Towarzystwo Szkolne im. M. Reja. Odżyły w naszej pamięci czasem wymagające trudnych decyzji, ale w efekcie doniosłe wydarzenia, sukcesy, dokonania, miłe i wesołe chwile integrujące całą społeczność szkolną. Nasza szkoła zawsze tętniła życiem, rozwijała się, piękniała i zyskiwała rozgłos oraz uznanie wśród bielszczan.
Goście w swoich wystąpieniach skierowali do nas wiele ciepłych słów i gratulacji. Podkreślali,że Dwójka od lat zaliczana jest do najlepszych placówek oświatowych w mieście. Życzyli, aby mury naszej szkoły nadal opuszczali absolwenci o otwartych głowach, wyposażeni w rzetelną wiedzę, przygotowani do godnego, prawego życia we współczesnym świecie.
Podniosłym akcentem tej części spotkania było uhonorowanie medalami nadanymi przez Zarząd Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja, wyróżnieniami i nagrodami pracowników szkoły za profesjonalizm, wysoki standard pracy oraz zaangażowanie w rozwój szkoły. Pani dyrektor Grażyna Lorek otrzymała Nagrodę Organu Prowadzącego za wzorowe zarządzanie szkołą.

A później dzięki naszym młodym artystom udaliśmy się w podróż do przeszłości, bo każdy jubileusz jest okazją do podsumowań, wspomnień i snucia planów. Obejrzeliśmy wspaniałą prezentację dokumentującą różnorodne atrakcyjne wydarzenia z życia szkolnego, ważne dla nas momenty, sukcesy, naukę oraz chwile rozrywki i odpoczynku. Z uśmiechem i wzruszeniem oglądaliśmy zdjęcia z sal lekcyjnych, świetlicy, rajdów w Beskidy, Dni Sportu, balów, pikników rodzinnych, koncertów, spektakli; z czasów, kiedy szkoła mieściła się tylko w jednym budynku i chociaż było trochę ciasno, to zawsze wesoło; i z lat ostatnich, gdy starsi uczniowie uczą się w drugim budynku, a zajęcia sportowe odbywają się na nowym wielofunkcyjnym boisku. W ostatnich latach dokonano wielu zmian, remontów, udogodnień, dzięki którym nasza szkoła staje się coraz atrakcyjniejsza. Cieszymy się tymi osiągnięciami. A teraz zawiał do Dwójki wiatr nowych technologii. Możemy się pochwalić OzoBotami, GemiBotami Lego Wedo i innym sprzętem specjalistycznym, który nie kryje przed uczniami żadnych tajemnic. Śmiało możemy powiedzieć, że u nas zabawa jest nauką, a nauka zabawą. W roku jubileuszowym szkoła została wyróżniona tytułem Orły Edukacji 2022. To wspaniały dowód potwierdzający nasz wkład i zaangażowanie w edukację. W ciągu minionych 20 lat nasi uczniowie zawsze osiągali bardzo wysokie wyniki na egzaminach, sprawdzianach kompetencji, w konkursach przedmiotowych.
Święto naszej szkoły zbiegło się z obchodami 70- lecia istnienia Bielska-Białej. Aby to uczcić, rozśpiewane MIREjki oraz zespól wokalny z młodszych klas uraczył nas piosenkami z repertuaru bielszczanki - Marii Koterbskiej. Przyjęto je z uśmiechem i czułością, jak pragnęła tego sama artystka.
W historię miasta wpisał się także budynek naszej szkoły (A), który czeka niebawem rewitalizacja. Krótki filmik przeniósł nas w XIX wiek i przybliżył dzieje tego zabytkowego gmachu.

Ostatnia kartka z jubileuszowego kalendarza doprowadziła nas do czasu letniego, czasu zasłużonego odpoczynku i wakacyjnej zabawy. A w ten błogostan wprowadziły widownię „Augustowskie noce” w wykonaniu Krzysia, ucznia klasy 7.
Galę zakończył miły muzyczny upominek dla wszystkich – występ zaprzyjaźnionego z Dwójką zespołu „Włóczykije”.

A później we foyer, przy wykwintnych przekąskach, długo jeszcze toczyły się rozmowy. Wracały wspomnienia.

To był wyjątkowy, piękny dzień, pełen dobrych emocji. Przed nami nowe wyzwania, nowe ambitne plany i oczekiwania. Jednak z ufnością i optymizmem idziemy w przyszłość. Mamy moc!

Dziękujemy wszystkim, którzy w ten szczególny dzień byli z nami.

Zapraszamy do GALERII.