Podsumowanie działań w ramach programu "Formy podstawowe"
2024-06-17
Po wielu miesiącach intensywnej pracy w ramach 3. edycji programu "Formy podstawowe", 29 maja podczas obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole, 15 uczestników projektu zaprezentowało swoje prace na wspólnej wystawie. Były one efektem działań realizowanych w ramach programu.
"Formy podstawowe" to cykliczny program skierowany do uczennic i uczniów od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej, realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Program za każdym razem obejmuje zestaw nowych prac artystycznych – instrukcji, gier, partytur, obiektów, które tworzą "uśpioną" wystawę. Ta wystawa w każdej chwili może nabrać kształtu, jaki nadadzą jej uczennice i uczniowie, wspierani przez kadrę nauczycielską oraz zespół edukacji Muzeum.
W tym roku szkolnym do realizacji nowych prac zostali zaproszeni: Adriano Costa, Jarosław Fliciński, Veronika Hapchenko, Edith Karlson, Krzysztof Maniak, Ahmet Öğüt, Olivia Plender, Laure Prouvost oraz Maciej Siuda jako projektant wystawy-narzędziownika.
Reprezentantki i reprezentanci naszej szkoły – Lena Cios, Lena Kajkowska, Pola Kupiec, Laura Górnik, Mikołaj Środa, Miron Kowalski, Emilia Marijczyn, Magdalena Bielecka, Maja Bylok, Kalina Byrska, Marta Kania, Paulina Mazur, Maja Iskrzcka, Maja Paluch – przez cały rok szkolny dzielnie zmagali się z propozycjami umieszczonymi w pudełku. Poszczególne etapy działań można było śledzić na stronie internetowej szkoły.
10 czerwca MSN zaprosiło dwójkę naszych uczniów do udziału w Święcie Form Podstawowych, które odbyło się w Pawilonie nad Wisłą. Reprezentacje grup szkolnych biorących udział w programie, zaproszeni goście z Fundacji EFC oraz pracownicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie spotkali się, by razem świętować zakończenie kolejnej edycji "Form podstawowych".
Święto "Form podstawowych" było okazją do poznania się, integracji oraz twórczych działań w otoczeniu sztuki. Wspólnie zwiedzaliśmy wystawę "Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko" oraz wzięliśmy udział w nadwiślańskich warsztatach prowadzonych przez Krzysztofa Maniaka, jednego z artystów tegorocznej edycji. Był to także czas na wspólny posiłek i rozmowy, ponieważ "Formy podstawowe" to przede wszystkim celebracja spotkania i wymiany, dzięki której powstaje sztuka.
To było wspaniałe przeżycie. Cieszymy się bardzo, że wraz z uczestnikami z innych szkół mogliśmy brać udział w tym wspaniałym projekcie. Była to czysta radość i prawdziwe święto, które mieliśmy okazję wspólnie tworzyć.