Spotkanie z pszczelarzem

Aktualności » ARCHIWUM 2015/2016 » Spotkanie z pszczelarzem

2015-11-20

W dniach 17 i 18 listopada w naszej szkole odbyło się nietuzinkowe spotkanie. Gościliśmy  mistrza pszczelarstwa, pana Aleksandra Rębacza wraz z przedstawicielami … pszczelego rodu! Ponad godzinne zajęcia w sposób niezwykle atrakcyjny przybliżyły dzieciom zwyczaje tych pracowitych owadów, ich sposób odżywiania oraz znaczenie w przyrodzie.

Po zapoznaniu się z historią udomowienia pszczół przez człowieka, wszyscy udali się w podróż do wnętrza twierdzy, którą okazało się jest ul. Dzięki naturalnym rekwizytom, możliwości ich dotknięcia skomplikowany system pracy pszczół na długo pozostanie w pamięci uczniów.  Mnóstwo emocji wzbudziło pojawienie się samej królowej pszczół, która na krótką chwilę pokazała się uczestnikom warsztatów. Dowiedzieli się oni również jak ważna, odpowiedzialna  i zarazem niebezpieczna jest praca pszczelarza. Zainteresowanie dzieci tematem było ogromne, pojawiało się mnóstwo dociekliwych pytań, na które pan Aleksander udzielał szczegółowych odpowiedzi. Oczywiście wszyscy doskonale wiedzą „co misie lubią najbardziej”, dlatego jedną z najprzyjemniejszych części spotkania była degustacja miodu oraz pyłku pszczelego.

Z głową pełną wiedzy, własnoręcznie wykonaną świecą i pamiątkowym czerpakiem do miodu każdy z uśmiechem opuszczał salę. Jak powiedział pan Aleksander o pszczołach można mówić i mówić … bo czy na przykład wszyscy wiedzą, że po otwarciu grobowców faraonów w Egipcie znaleziono miód, który nadawał się do spożycia?

Więcej zdjęć w galerii