Szkolny projekt pt. „Nauczyciel z książką”

Aktualności » ARCHIWUM 2018/2019 » Szkolny projekt pt. „Nauczyciel z książką”

2019-05-06

8 kwietnia 2019 został przeprowadzony szósty wywiad w organizowanym przez szkołę projekcie „Nauczyciel z książką”. Katarzyna Grela z klasy 5e rozmawiał z Panem Jakubem Kamińskim, nauczycielem wychowania fizycznego w naszej szkole.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu!

Kasia: Dzień dobry.

Pan Kuba : Dzień dobry.

Kasia: Dlaczego postanowił Pan przeczytać książkę pod tytułem ,,Nocny Patrol’’ Siergieja Łukjanienko?

Pan Kuba: Dlaczego postanowiłem ją przeczytać? Kasiu, lubię taki typ literatury, czyli fantastykę. Czytanie książek, nie tylko pogłębia wiedzę i wzbogaca słownictwo, ma również dostarczyć przyjemności, więc taki gatunek literacki bardzo mi odpowiada.

Kasia: Ja też uwielbiam fantastykę. Czy przyjęcie punktu widzenia głównego bohatera pomaga w zrozumieniu fantastycznej rzeczywistości?

Pan Kuba: Główna postać, Anton Gorodecki, prowadzi narrację w formie pierwszoosobowej. To on staje się narratorem i odkrywa przed nami to, czego nie bylibyśmy w stanie dostrzec bez jego pomocy. Każdy z bohaterów odsłania inne kawałki układanki, które wraz z wartką akcją, tworzą całość.

Kasia: Hmm, a jakie wybrałby Pan moce do pokonania bohaterów książki?

Pan Kuba: Książka opowiada o starciu sił dobra ze złem we współczesnej scenerii. To są czasy współczesne. Miejscem akcji jest Moskwa, gdzie ścierają się ze sobą jasne i ciemne strony. Te pierwsze reprezentują czarodzieje, wróżki, zmiennokształtni. Podobają mi się te czarne charaktery. Są tam wilkołaki, wampiry, oczywiście poukrywani w ludzkich osobach, ale potrafią przemieniać się w odpowiednim momencie w te postaci, więc nie wiem czy chciałbym je pokonać.

Kasia: Oooo… A czy podobała się Panu idea umieszczenia w tym utworze literackim potworów z najstraszniejszych horrorów?

Pan Kuba: Nie są to raczej potwory z najstraszniejszych horrorów, gdyż takie postacie występują również w innych tekstach kultury. Bardzo mi się podoba zestawienie takiego świata prawdziwego, takiego współczesnego, gdzie pojawiają się te elementy fantastyki, ale nie w takiej formie jak u Tolkiena czy innych autorów, gdzie fantastyka uobecnia się tylko w scenerii miejskiej. Fantastycznie to się komponuje, taki szary, zwykły świat a gdzieś tam poukrywane niezwykłe postacie ze swoimi mocami.

Kasia: A czy zmieniłby Pan jakiś wątek w tej książce?

Pan Kuba: Kasiu, każdy wątek jest inny i jednocześnie ciekawy. Nie spotkałem się chyba z taką książką, która nie spodobałaby mi się na tyle, żebym pozmieniał jakieś sytuacje. Akurat powieści tego autora są tak ciekawie napisane, że chyba nie zmieniłbym tutaj niczego. Ani pół postaci, ani pół wątku. Bardzo interesująco to wszystko skomponował.

Kasia: Jakby Pan postąpił na miejscu bohaterów tej książki? W jakich sytuacjach postąpiłby Pan tak samo jak oni a w jakich nie?

Pan Kuba: Przyjmuję tak, jak jest napisane. Akurat Antoni, główny bohater tej książki, jest bardzo mądrym mężczyzną, świetnie rozstrzygnął wszystkie zawiłości, które się tam pojawiły, poradził sobie z nimi doskonale. Myślę, że  jeśli to ja byłbym na jego miejscu, to najczęściej próbowałbym robić to, co on, bo robił to znakomicie.

Kasia: Aha, czyli podobała się Panu ta książka?

Pan Kuba: Tak, podobała mi się ta książka bardzo. To jest jedna z sześciu książek tego autora, cały cykl ,,Patrole” zawiera sześć pozycji i ,, Nocny Patrol” był pierwszą. Polecam tę, jak i wszystkie pozostałe, ale starszym uczniom powyżej 14 roku życia. Dobrze się to czyta.

Kasia: To ja chyba też kiedyś ją przeczytam.

Pan Kuba: Polecam.

Kasia: W takim razie skończyliśmy. Dziękuję, że znalazł Pan czas, żeby przyjść i porozmawiać na temat książki.

Pan Kuba: Ja też dziękuję.