Wycieczka do Straży Pożarnej

Aktualności » ARCHIWUM 2015/2016 » Wycieczka do Straży Pożarnej

2016-06-01

24 maja podopieczni świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami odwiedzili Komendę Miejskiej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, po której oprowadzał nas jej pracownik.

Dowiedzieliśmy się między innymi: jak przebiega dzień służby, w jaki sposób strażacy informowani są o zdarzeniu oraz  jak przygotowują się do szybkiego reagowania na alarm. Mogliśmy zobaczyć pełen ekwipunek strażaka wyjeżdżającego na akcję. Dużo radości sprawiła nam możliwość przymierzenia hełmu oraz  wejście do jednego ze specjalistycznych  wozów. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem, kiedy strażacy zademonstrowali nam, jak prawidłowo posługiwać się wężem służącym do gaszenia pożaru. Pokazano nam również wielkie nożyce, którymi przecina się karoserię samochodową po wypadku, aby wydostać ze środka zniszczonego pojazdu uwięzioną osobę. Są one bardzo ciężkie!.

Co więcej – w czasie naszego pobytu miało miejsce  prawdziwe wezwanie do zdarzenia, więc mieliśmy niecodzienną okazję zobaczyć, jak strażacy zwinnie reagują na ogłoszony alarm. Pan Strażak wiele razy podkreślał nam, jak ważne jest zdyscyplinowanie w  tymże zawodzie.

Po zwiedzeniu pomieszczeń, w których znajdują się  różne wozy strażackie, łodzie ratunkowe, kłady i armatki wodne, mogliśmy zobaczyć miejsca, w których na co dzień przebywają strażacy odbywający swoją służbę, między innymi: ogromną salę gimnastyczną, czy salkę ze specjalnymi  przeszkodami, w której odbywają się ćwiczenia w zaciemnieniu oraz ogromną metalową rurę, po  której ześlizgują się, by jak najszybciej opuścić budynek straży i dotrzeć na miejsce zdarzenia.

Zapraszamy do galerii.

Praca strażaka jest baaardzo ciekawa, ale także bardzo odpowiedzialna!

Po udanym pobycie w Straży Pożarnej, należała nam się odrobina relaksu na pobliskim placu zabaw.  Po dniu pełnym wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do szkoły. A chłopców nie opuszczała myśl... "jak będę duży, chcę być strażakiem!".